Dziś Dzień Edukacji Narodowej – nie ma chyba lepszego dnia na premierę serwisu, którego hasłem jest edukacja bardziej. Właśnie dlatego wybraliśmy 14.10 na datę startu strony Nauczyciel w sieci

Nauczyciel w Sieci to platforma, która wspiera wszystkich edukatorów tworzących treści online – blogerów, vlogerów czy instagramerów. Widzimy jak wartościowe treści przekazują nauczyciele na swoich kanałach, chcemy więc pomóc im rozwinąć (internetowe) skrzydła. 

Nauczyciel w Sieci to miejsce gdzie będziemy się inspirować, wspierać i dzielić doświadczeniem.  Znajdziesz tu artykuły związane z tworzeniem treści online, promowaniem swoich kanałów oraz docieraniem do odbiorców. Nie zabraknie też dyskusji na temat samej edukacji czy tego, jak funkcjonować w systemie będąc nauczycielem-innowatorem. 

Dziś chcemy się wam przedstawić i pokazać główne filary redakcji bloga “Nauczyciel w sieci”:

Danuta Kitowska [Nauczona] – nauczycielka chemii, dr pedagogiki, autorka książek dla nauczycieli, sketchnoterka i graphic recorderka.

Dawid Łasiński [Panbelfer] – nauczyciel chemii, youtuber i influencer edukacyjny, pasjonat nowoczesnych technologii i świadomego marketingu w edukacji, Nominowany do nagrody Nauczyciel Roku 2019, członek grupy Superbelfrzy RP, Microsoft Innovative Educator Expert, autor podręcznika do chemii Wydawnictwa MAC, twórca bloga chemiawszkole.pl.

Ania Kitowska [Rychtyg] – podwójna filolożka, twórczyni treści internetowych dla branży IT, mentorka w serwisie edukacyjnym dla adeptów marketingu, pasjonatka analizy i wizualizacji danych.  

Skąd wziął się Nauczyciel w sieci?

Pomysł na stworzenie takiej platformy chodził po głowie Dawida już od dawna:

Ten blog założyłem jesienią 2018 roku. Obserwowałem działania wielu moich koleżanek i kolegów nauczycieli w sieci. Tworzą wspaniałe i potrzebne rzeczy, zauważyłem jednak, że często nie zwracają uwagi na bardzo ważny element – świadomy marketing. Pasjonuję się nowoczesnym marketingiem od czasu założenia i promowania Szkolnego Koła Filmowego. Moje doświadczenie i partnerzy, którzy chcieli z niego skorzystać, doprowadziło do otwarcia firmy w 2016 roku. Zajmując się (z sukcesami) marketingiem firm i osób, przekonałem się, że moje pomysły, zaangażowanie i kreatywne podejście pozwalają osiągnąć sukces.

W 2017 roku zdobyte doświadczenie postanowiłem wykorzystać “na sobie” i tak powstał projekt Pan Belfer. Efekty przerosły moje oczekiwania, zarówno wizerunkowe, jak i finansowe. Chciałbym podzielić się swoimi metodami, strategiami, przykładami, narzędziami z innymi nauczycielami w sieci, czyli z Tobą. Jestem przekonany, że dzięki temu Ty poprawisz swoją skuteczność, a razem wpłyniemy na odbudowanie wizerunku nauczyciele w Polsce. Takie były założenia, ale od początku istnienia bloga brakowało mi czasu, zespołu i impulsu do tego, żeby zacząć tworzyć tu treści. 31 lipca 2019 pojawił się impuls – Danusia, która postanowiła stworzyć katalog blogujących nauczycieli, a ja napisałem do niej i opowiedziałem jej o mojej koncepcji na platformę Nauczyciel w sieci. 8 sierpnia już był zespół – Danusia z Anią. Po naszym spotkaniu, doprecyzowaliśmy wspólną wizję tego punktu na mapie internetu i maszyna ruszyła. Czasu nadal brakuje, ale ⅔ i tak spełnione, więc trzeba było działać.

W międzyczasie Danuta zauważyła, że w sieci funkcjonują dziesiątki blogów i kanałów społecznościowych tworzonych przez edukatorów – postanowiła więc je uporządkować i stworzyć grupę Nauczyciele blogują:

Dziesiątki drobnych działań w sieci, głównie zamkniętych  w specjalistycznych ramach przedmiotów. Za działaniami ludzie, rzadko widoczni na zewnątrz, często z dużą społecznością. Mimo trudów pracy szkolnej, ciągłego braku czasu, konsekwentnie realizujący swoją misję. Dla nich powstała grupa Nauczyciele blogują (dzisiaj nazwana “Nauczyciel w sieci”) – w której od początku dostępny był formularz zapisu swojego miejsca w sieci do katalogu blogów edukacyjnych. Zgłoszono 139 blogów, vlogów i grup na FB. Entuzjastyczne przyjęcie ze strony twórców i czytelników dało impuls do zastanowienia się jak miałby wyglądać taki zbiór informacji o edukacyjnych miejscach w sieci. Grupa, w moim zamyśle, miała także spełniać rolę klasy szkolnej, w której będziemy się uczyć od najlepszych nie tylko tworzenia treści, ale też i marketingu internetowego. I wtedy pojawił się Dawid ze swoim gotowym pomysłem.

Siły połączyliśmy w sierpniu 2019 r., kiedy spotkaliśmy się, aby omówić wizję na wspólny portal dla nauczycieli działających w internecie. 

Do zespołu dołączyła Ania, która na co dzień zajmuje się tworzeniem treści online na swoich kanałach i dla klientów z branży IT: tworząc skład Katalogu Nauczycieli w Sieci (możesz pobrać go zupełnie za darmo – więcej szczegółów znajdziesz na dole tego artykułu) zauważyłam, że istnieje mnóstwo blogów z ogromnym potencjałem, które zdecydowanie zasługują na dotarcie do szerszej publiczności. Temat edukacji jest mi bliski: wychowywałam się w rodzinie nauczycielskiej (a urodziny obchodzę 14 października, tak jak nasza platforma), zresztą sama skończyłam studia o specjalności nauczycielskiej. Zamiast do pokoju nauczycielskiego trafiłam jednak… do internetu. Stanowię więc w naszej redakcji element pozaszkolny, ale za to blisko związany z tworzeniem treści online i analizą ich działania. 

Efektem naszej pracy jest dzisiejsza premiera platformy, która ma połączyć wszystkich edukatorów, którzy dzielą się swoją wiedzą w internecie.

Jak chcemy wspierać nauczycieli?

Łączy nas przekonanie, że nauczyciele działający w sieci mogą być świetnymi influencerami i budować wokół swoich marek jeszcze większe społeczności. Z drugiej strony dobrze znamy wyzwania jakie niesie za sobą bycie nauczycielem-twórcą online. Naszą misją jest wsparcie tych edukatorów, którzy dzielą się wiedzą w internecie, aby tworzyli – zgodnie z hasłem platformy – bardziej. Bardziej skutecznie, bardziej profesjonalnie, bardziej użytecznie.  

Zarys misji i działań stworzony podczas pierwszego spotkania

Po co stworzyliśmy platformę Nauczyciel w sieci?

  • Bo jesteśmy przekonani, że działając w sieci jesteś autentycznym i odważnym liderem zmian w edukacji. Twoje zaangażowanie wpływa na poprawę wizerunku nauczyciela w społeczeństwie. Dzięki zawartym tu poradom Twoja skuteczność może być jeszcze lepsza.
  • Bo chcemy z Tobą podzielić się zarówno tymi jasnymi, jak i ciemnymi stronami naszej działalności. Każdy z nas przeszedł już jakąś drogę, a wymiana doświadczeń pozwoli wzajemnie uniknąć kolejnych błędów i lepiej planować swoje działania.

Dla kogo funkcjonuje Nauczyciel w sieci?

  • Dla nauczycieli i innych edukatorów dzielących się treściami w internecie – by podzielić się z nimi doświadczeniem, które pozwoli im osiągnąć sukces
  • Dla nauczycieli, którzy planują rozpocząć swoją przygodę z edukacyjną stroną internetu – by dać im motywację i niezbędną wiedzę o tym jak najlepiej wykonać “krok pierwszy”

Nauczyciel w sieci to miejsce, gdzie otrzymasz:

  • Inspirację. To miejsce, w którym nauczyciele-twórcy będą dzielić się swoimi doświadczeniami, gdzie pokażemy sukcesy i podpowiemy jak uniknąć porażek. To przestrzeń na pokazanie swojego warsztatu, ale i społeczność, która podzieli się dobrą energią w chwilach zwątpienia. Dawid wspomina: Tworząc projekt “Pan Belfer”, zakładałem jego sukces w ciągu 5 lat. Jednak sporo niezaplanowanych szans jakie pojawiły się na mojej drodze i ich skuteczne wykorzystanie spowodowały, że moje plany spełniły się po roku i to z dużą nawiązką 🙂
  • Wsparcie. Poznasz mnóstwo nauczycieli, którzy podobnie jak Ty tworzą w sieci. Nawet jeśli we własnym pokoju nauczycielskim, brakuje Ci pozytywnej motywacji, my zapewnimy Ci takie wsparcie – online.
  • Wiedzę potrzebną do rozwoju Twojej platformy. W Internecie można znaleźć sporo materiałów na temat marketingu internetowego czy tworzenia treści online, ale my przygotujemy wskazówki w 100% dostosowane do twórców edukacyjnych. 

Dołącz do naszej społeczności!

Jak przystało na autorów serwisu Nauczyciel w Sieci, znajdziesz nas właśnie w Internecie: na Facebooku oraz w grupie dla blogujących i vlogujących nauczycieli

Nie zapomnij również zapisać się na newsletter Nauczyciela w Sieci, w którym znajdziesz same konkrety na temat bycia internetowym twórcą, a jednocześnie nauczycielem. W ramach prezentu powitalnego otrzymasz Katalog Nauczycieli w Sieci czyli listę ponad 120 polskich twórców edukacyjnych podzielonych na kategorie tematyczne – to prawdziwa kopalnia inspiracji.