Nauczyciel na instagramie

Nauczyciel na Instagramie? No pewnie! W poprzednim poście zabrałam was w podróż po matematycznej przestrzeni Instagrama. Oczywiście znajdziecie tam również innych nauczycieli – nie tylko miłośników królowej nauk. Chciałabym dzisiaj pokazać wam, w jaki sposób może funkcjonować nauczyciel na Instagramie i przedstawić 5 powodów, dlaczego warto tam być.

Zbudujesz sieć kontaktów z innymi nauczycielami 

Nikt tak dobrze nie zrozumie nauczyciela jak drugi nauczyciel. Sposób, w jaki zaprojektowany jest Instagram pozwala nam na poczucie, jakbyśmy rozmawiali z koleżanką po fachu. Możemy wymieniać się poglądami wysyłając prywatne wiadomości lub komentując posty innych nauczycieli. 

Budowania społeczności zdecydowanie warto się uczyć od  Samanty z Edukacji z Pasją. Samanta w swoich instastories zachęca do kontaktu w wiadomościach prywatnych, zaś pod jej postami widać liczne komentarze. Porusza ważne i trudne tematy. Można też ją spotkać na TikToku. W poniższym poście bierze udział w akcji instanauczycielki pt. #poniedziałekzedukacją.

Pełna treść posta: https://www.instagram.com/p/CA43UmGpmQ-/ 

Zbierzesz zdjęcia do awansu zawodowego

Aby stworzyć siatkę na instagramowym profilu potrzebujesz grafik lub zdjęć. Gdy już nauczysz się robić ciekawe zdjęcia i je obrabiać, to przy okazji zbierzesz dokumentację i fotografie do swojej prezentacji, na przykład podczas egzaminu na mianowanie.

W tym miejscu, warto odwiedzić profil Nauczycielka w przedszkolu. Na siatce widzimy liczne pomoce dydaktyczne, książki, efekty prac uczniów i małe rączki w akcji. 

Widok siatki: Nauczycielka w przedszkolu

Stworzysz własną wizytówkę

Uzupełniając odpowiednio widok profilu jesteśmy w stanie stworzyć własną wizytówkę. Wstawione zdjęcia powiedzą o nas całkiem sporo. Na przykład – jakie pomoce dydaktyczne wykorzystujemy.

Wzorową wizytówkę znajdziemy u Mai Mark z Polski w rysunkach. Opis profilu zawiera wszystkie istotne informacje. Dowiadujemy, czym dokładnie zajmuje się pani Maja. Możemy jednym kliknięciem przenieść się na jej profil na Facebooku oraz wysłać e-mail.

Profil na Instagramie: https://www.instagram.com/polskiwrysunkach/

Zaczniesz czerpać z nowego źródła wiedzy i inspiracji

Korzystasz z Pinteresta? Bardzo często zamiast słowa Instagram używamy sformułowania Pinstagram. Jest to związane z niekończącym się morzem inspiracji ukrytych pod hashtagami. Od pomysłów na gry dydaktyczne do treningów palców u małych dzieci.

Jest wiele profili, z których możemy czerpać inspiracje. Dwoma podstawowymi kontami matematycznymi dla mnie są: Kreatywnie na matematyce oraz Matematyka u Sienkiewicza. W celach inspiracyjnych wygodniej jednak korzystać z hashtagów, na przykład #experimentsforkids

Siatka: https://www.instagram.com/explore/tags/experimentsforkids/

Zostaniesz nieformalnym edukatorem

Jest jeszcze jeden sposób na wykorzystanie Instagrama jako nauczyciel. Po prostu, wykorzystaj aplikację do nauczania. Twoimi odbiorcami prawdopodobnie będą uczniowie szkół średnich i z pewnością też nauczyciele. Twórz quizy, grafiki z informacjami lub prowadź transmisje na żywo!

Numerem jeden wśród edukatorów na Instagramie jest oczywiście Pan od Francuskiego. Wyróżnia go unikalna forma przedstawiania wiedzy. Atrakcyjność minilekcji przyciąga rzesze fanów. Inny przykład edukacyjnego profilu to Strefa biologii.

biologia

1

Pełna treść posta: https://www.instagram.com/strefabiologiipl/

Jak widać, edukacyjna przestrzeń Instagrama rozrasta się. Możemy nie tylko być w kontakcie z innymi, ale również pokazywać efekty swojej pracy, inspirować się i nauczać.

Na koniec zapraszam do siebie – Wizualnie.  

Chcesz zostać nauczycielem na Instagramie?  W sklepie Nauczyciel w sieci dostepny już jest mój kurs online na ten temat.

Magda Łukasik, nauczyciel matematyki, wizualnie.art