W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy Microsoft Teams stał się jednym z najczęściej używanych przez nauczycieli narzędzi. Ale nauczanie zdalne z Microsoft Teams to jedno, a wykorzystywanie wszystkich mocy tej aplikacji to zupełnie inna sprawa. Czujesz, że wiele funkcji jest jeszcze dla Ciebie tajemnicą? A może chcesz poznać sposoby na wygodniejsze i sprawniejsze korzystanie z Microsoft Teams w pracy nauczyciela? Świetnie trafiłeś – właśnie o tym jest ten artykuł. 

Wolisz przekaz video? Opisane niżej triki i porady zostały zaprezentowane przez Dawida Łasińskiego w szkoleniu online udostępnionym w mediach społecznościowych Nauczyciel w sieci. Zobacz szkolenie “Jak wykorzystać Microsoft Teams w pracy nauczyciela?”

Do czego przydaje się Microsoft Teams w szkole?

 

To środowisko, w którym organizujemy pracę swoją i innych osób – nie tylko uczniów. Nie wszyscy wiedzą, że przy pomocy Microsoft Teams można przeprowadzić zdalne rady pedagogiczne czy spotkania z rodzicami online. Nauczyciele pracujący w różnych zespołach (przedmiotowych, do spraw promocji etc.) również mogą z powodzeniem komunikować się za pomocą Teams. Czy to program, który przydaje się tylko w okresie edukacji zdalnej? Wcale nie! Posiadanie opcji wirtualnego przedłużenia szkoły jest po prostu nowoczesne i wygodne. W trakcie edukacji stacjonarnej również warto mieć narzędzie do szybkiej komunikacji z uczniami, przesłania im dodatkowych materiałów czy ciekawych linków. 

Pamiętaj – wcale nie trzeba rzucać się na głęboką wodę i wykorzystywać Microsoft Teams w szkole na wszystkie możliwe sposoby. Krok pierwszy to zastanowienie się “czego najbardziej potrzebuje moja szkoła?”, “z czym sobie poradzę?” 

 

Microsoft Teams – praca w aplikacji czy w przeglądarce?

 

Najwygodniej pracować w aplikacji, którą można pobrać na swój komputer. Taką formę korzystania z Teams zaproponuj też uczniom. Dzięki temu chociażby nie musisz się obawiać, że uczniowie nie będą mieli do czegoś dostępu. Jeśli sprzęt na to pozwala warto zatem pracować na aplikacji komputerowej (desktopowej) Microsoft Teams. 

 

Przydatne triki na start

 

Aby uczynić nauczanie zdalne z Microsoft Teams wygodniejszym, warto zastosować te kilka sposobów. Pomogą one skutecznie komunikować się z uczniami i zaoszczędzić sporo czasu:

 

  • Avatar oraz pełne imię i nazwisko. Zwróć uwagę na to czy w prawym górnym rogu aplikacji widać Twoje zdjęcie oraz pełne imię i nazwisko po najechaniu na avatar. Jeśli trzeba uzupełnij te informacje tak, aby uczniowie nie widzieli tylko domyślnej grafiki z inicjałami nauczyciela. W warunkach edukacji online da to istotny element “ludzkiego” kontaktu. 
  • Status opisowy. Chcesz przekazać wszystkim uczniom jakiś komunikat? Na przykład to, aby oznaczali swoją klasę wysyłając do Ciebie wiadomości? Użyj do tego celu statusu opisowego, który będzie widoczny dla każdego, kto próbuje Cię oznaczyć lub napisać do Ciebie. 
  • Status dostępności. Ustawiając odpowiedni status dostępności, możesz dać znać uczniom kiedy jesteś do ich dyspozycji, a kiedy nie. Możesz skorzystać ze statusu “niewidoczny” w sytuacjach kiedy masz otwartą aplikację Teams, ale akurat nie możesz rozmawiać z innymi.
  • Aktualizacje. Klikając na trzy kropeczki w górnym menu aplikacji Teams możesz wybrać opcję Sprawdź aktualizacje. Warto klikać w nią regularnie, aby mieć pewność, że pracujesz na najnowszej wersji Microsoft Teams. 
  • Rozmowa testowa. W Microsoft Teams możesz przeprowadzić rozmowę testową czyli nagrać siebie na wirtualną “automatyczną sekretarkę” i posłuchać jaka jest jakość dźwięku, który usłyszą Twoi uczniowie. 
  • Automatyczne uruchamianie aplikacji. Możesz wybrać tę opcję w menu Ustawienia – w ten sposób Teams otworzy się zawsze kiedy włączysz komputer. Możesz również zdecydować się na otwieranie aplikacji w tle – czyli bez uruchamiania okna aplikacji, a także dalsze działanie aplikacji w momencie kiedy zamkniesz okno Teams. Wybór zależy od Twoich preferencji, ale być może własna konfiguracja będzie dla Ciebie wygodniejsza niż domyślne opcje. Warto wiedzieć, że możesz je zmienić.

Ustawienia Microsoft Teams

Praca w zakładce “Zespoły”

 

Korzystając z Microsoft Teams w szkole z pewnością znajdziesz dla zakładki “Zespoły” sporo zastosowań. Nie ma co ograniczać się tylko do stworzenia zespołów-klas. Można w ten sposób grupować i uczniów i nauczycieli – stworzysz w ten sposób wirtualny pokój nauczycielski, zespół przedmiotowy albo przestrzeń dla członków projektu edukacyjnego czy zajęć pozalekcyjnych

 

Podpowiedź: po kliknięciu w “utwórz zespół” wybierz “Zajęcia” jako typ zespołu niezależnie od zastosowania. 

Praca w zespołach w Microsoft Teams

 

Pamiętaj, że zespół to grupa osób, z którą możesz pracować dłużej niż rok. Z tego powodu nie warto nazywać zespołów “VII a”, “IV b” – nie będzie trzeba potem aktualizować nazwy zespołu i innych powiązanych elementów. Lepiej posługiwać się uniwersalną nazwą i zamiast numerka klasy wpisać rocznik urodzenia uczniów lub lata, w których uczęszczają do Twojej szkoły. Przykładem takiej nazwy może być Chemia_C_2021_2023.

 

Swoją drogą – warto mieć własny zespół testowy do próbowania różnych opcji. Jeśli nie jesteś w stanie samemu wygenerować testowych użytkowników, poproś administratora Microsoft Teams w szkole o stworzenie takich kont i przekazanie Ci dostępów. Dzięki temu możesz poćwiczyć jak różne konfiguracje wyglądają z punktu widzenia nauczyciela (patrząc na Twoje konto) i ucznia (konto testowe). 

 

Wysyłanie wiadomości w zespołach Microsoft Teams

 

Jako nauczyciel pewnie chętnie korzystasz z opcji wysyłania wiadomości przy pomocy Microsoft Teams. Możesz skorzystać z czatu 1 na 1 w zakładce “Czat”, do którego możesz zaprosić też innych użytkowników Teams – np. szkolnego pedagoga. Innym rozwiązaniem jest wysyłanie ogólnych wiadomości do jednego lub większej liczby kanałów. Pamiętaj, że komponując wiadomość do kanału, możesz ją sformatować: podkreślić najważniejsze elementy, podlinkować wybrane słowa. 
Formatowanie wiadomości

 

Ciekawą funkcjonalnością jest czytnik immersyjny, który szczególnie przyda się uczniom obcojęzycznym. Taki uczeń może wybrać opcję tłumaczenia każdej wiadomości i jej odczytania przez aplikację. Obok czytnika dostępna jest również opcja “przetłumacz”, która zamieni tekst na inny język. 
Czytnik immersyjny w szkole

 

Klikając na wybrany kanał, możesz również wybrać opcję  “Pobierz adres email” i przekazać wygenerowany adres email osobom spoza danej organizacji Teams. Będą oni w stanie mailowo przesłać wiadomości na kanał. 

 

Gamifikacja w szkole z Microsoft Teams – sposób na dodawanie odznak

 

Aby zwiększyć zaangażowanie uczniów możesz stworzyć osobny kanał przeznaczony na pochwały, np. “Odznaki klasowe”. Pod okienkiem tworzenia konwersacji znajdziesz ikonę pochwał, która kryje różne odznaki, które można przyznawać uczniom.

Pochwały w Microsoft Teams
Oprócz samej grafiki i nazwy odznaki, da się opisać jeszcze powód przyznania pochwały oraz oczywiście adresata. Inni uczestnicy tego kanału zobaczą kto otrzymał od Ciebie pochwałę i z jakiego powodu. Pochwalony uczeń otrzymuje notyfikację o nowej odznace i może odpowiedzieć na wiadomość z pochwałą.

Microsoft Teams na telefonie – ciekawe możliwości

 

W mobilnej wersji Microsoft Teams również kryją się funkcje, które z powodzeniem wykorzystasz w komunikacji z uczniami czy innymi nauczycielami. Wysyłając wiadomość z telefonu możesz skorzystać z opcji wiadomości głosowych. Wystarczy, że wybierzesz ikonkę mikrofonu i nagrasz swój komunikat. To wygodna opcja kiedy nie masz czasu na wstukiwanie dłuższych wiadomości, ale sprawdzi się też wtedy kiedy chcesz, aby uczniowie przesyłali Tobie swoje nagrania z języków obcych czy polskiego. Wiadomości audio możesz przesyłać też w Zespołach. 
Wysyłanie wiadomości audio - Microsoft Teams w pracy nauczyciela
Obok ikonki mikrofonu znajduje się też ikona kamery. Korzystając z niej, możesz przesłać zdjęcia z telefonu lub zrobić zdjęcie. Po zrobieniu zdjęcia masz możliwość pisania po nim palcem – przyda się jeśli chcesz zwrócić uwagę innych na jakiś element fotografii, np. które z zadań na kartce należy wykonać. Oprócz zdjęcia da się przesłać również 3-minutową wiadomość video. 
Edycja zdjęć
Podpowiedź: Przesłane przez Ciebie nagranie video trafi do zakładki “Pliki”, z której ktoś może je usunąć. Jeśli chcesz tego uniknąć, przenieś nagrany plik do folderu “Materiały z zajęć”, w którym znajdują się pliki tylko do odczytu przez uczniów. Taki folder znajdziesz również w zakładce “Pliki”. 

 

Odkryj jeszcze więcej możliwości wykorzystania Microsoft Teams w pracy nauczyciela 

 

Chcesz poznać więcej trików na wykorzystanie Microsoft Teams w szkole? Dawid Łasiński przygotował kurs online “Jak wykorzystać Microsoft Teams w pracy nauczyciela” czyli prawdziwe kompendium na temat korzystania z tej aplikacji. To kurs zarówno dla nauczycieli, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się bliżej z Teamsami jak i dla tych, którzy nieźle sobie radzą w obsłudze tej aplikacji, ale mają ochotę usprawnić swoje działania. W kursie znajdziesz sposoby na wykorzystanie Microsoft Teams w edukacji zdalnej i stacjonarnej – dowiedz się więcej.