Nadeszły czasy, gdy uczymy się przez całe życie. Chodzimy do szkoły, studiujemy, potem zmieniamy pracę, stanowiska, doskonalimy się zawodowo, by wreszcie trafić na wykłady audytoryjne Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Mimo tego, że uczenie się w sali szkoleniowej jest jeszcze ciągle ważną formą edukacji, coraz częściej sięgamy po kursy on-line. Uczenie się przez Internet daje możliwość wyboru czasu pracy, a odległości od szkolącego nie mają znaczenia – to tekst który napisałam 3 lata temu. 

Dzisiaj należałoby dodać jeszcze jedno zdanie: W wyjątkowych sytuacjach, takich jak sytuacja epidemiczna, która nas dotknęła, a wraz z nią obowiązek utrzymywania dystansu społecznego czy wręcz izolacja, sprawiają, że także szkolenia muszą przenieść się do sieci.

W tym artykule chcę wskazać Ci sposoby na to jak wybrać dobry kurs online dla nauczycieli. 

Analizując ofertę, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty internetowego szkolenia:

Autor kursu/trener

Zacznij od rozpoznania potencjału autora kursu/trenera. Zadaj sobie kilka pytań:

Czy trener ma kwalifikacje do prowadzenia takiego działania? 

I nie chodzi mi tu o formalne kwalifikacje w postaci dyplomu ukończenia trenerskich studiów podyplomowych czy studiów z przygotowania pedagogicznego, ale czy zajmuje się tematem, który jest przedmiotem kursu już jakiś czas, czy dzieli się wiedzą, czy może publikuje na ten temat.

Czy trener ma doświadczenie w obszarze tematyki kursu?

Mówi się, że trener jest w stanie nauczyć klienta wszystkiego, wystarczy, że mu się dostarczy odpowiedni scenariusz zajęć. Ja jednak wolę tych trenerów, którzy uczą tego na czym się po prostu dobrze znają. Nie lubię „gadających głów”, które swoją wiedzę oparły na kilku książkach. Dlatego sprawdzam, czy trener jest praktykiem.

Czy trener jest entuzjastą/tka tego czym się dzieli?

To dodatkowa wartość, a pozytywna energia w kursie zdecydowanie mnie mobilizuje.

 

Tytuł kursu

Jak jest sformułowany temat kursu?

Mam alergię na określenia: „najlepszy”, „najefektywniejszy”, a również „w łatwy, szybki sposób osiągniesz sukces” – do takich kursów nawet nie zaglądam.

Ps. Przewracam oczami gdy widzę „unikalny” (lepiej kurs uważany za  “wyjątkowy”, “niepowtarzalny” nazwać “unikatowym”!  Wiem, wiem językoznawcy są teraz już bardziej wyrozumiali 😉

Cele=efekty

Czy wskazane efekty są realne do osiągnięcia?

Oczywiście można wziąć je pod lupę smartowskiej analizy, ale tu byłabym bardziej pobłażliwa.

Dobrze, gdy kurs proponuje wykonanie podczas jego trwania jakiegoś większego zadania – zaprojektowanie scenariusza lekcji, narzędzia do diagnozy, albo szczegółowe zaplanowanie jakiegoś przedsięwzięcia. Przez działanie można się najwięcej nauczyć.

Merytoryczna zawartość kursu

Jaki jest program kursu?

Program musi być logiczny i merytoryczny. Jeśli jednak w połowie dotyczy zagadnień, które znasz, to szkoda na kurs czasu i pieniędzy – poszukaj kursu bardziej dopasowanego do twoich potrzeb.

Sposoby prezentowania treści

Jakie sposoby przekazywania treści zaproponowano w kursie?

Sprawdź czy formy pracy odpowiadają Twoim preferencjom. Jeśli wolisz czytać tekst, zmęczysz się oglądaniem video, jeśli preferujesz słuchanie podcastów, nie dla ciebie jest forma wyłącznie pisemna. Dobrze gdy kurs poza formą video i podcastami zawiera jeszcze transkrypcje, dzięki temu uczestnik ma możliwość wyboru formy pracy.

Wartością kursu jest także możliwość indywidualnego kontaktu z prowadzącym, a także wspólna praca, czy przynajmniej wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami.

Formy zaliczenia a zaświadczenie

Czy kurs kończy się zaliczeniem? Czy uczestnicy otrzymają zaświadczenia?

Moim zdaniem najważniejszą wartością kursu jest jego walor edukacyjny, ale zdaję sobie sprawę z faktu, że awans zawodowy wymaga pisemnego potwierdzenia podwyższania swoich kompetencji. Dlatego, jeśli potrzebujesz zaświadczenia, przed podjęciem decyzji o wyborze kursu sprawdź czy kurs Ci je gwarantuje.

Organizator kursu powinien przewidzieć sposób zweryfikowania wiedzy zdobytej na kursie i o tym również komunikować w ofercie. Jak może taka weryfikacja się odbywać? Chociażby przez wykonywane podczas kursu zadania. Gdy do tego kurs umożliwi Ci zweryfikowanie tych zadań przez trenera, albo przynajmniej znajdziesz w kursie informację zwrotną do swoich odpowiedzi,  kurs w mojej punktacji zyskuje na wartości .

Cena

Jaki jest koszt kursu? 

Mówią, że kurs jest wart tyle, ile ktoś jest w stanie za niego zapłacić. Ale cena kursów online jest bardzo różna. Ich twórcy często podkreślają czasochłonność przygotowania i konieczność dbania o szczegóły (nagranie w końcu idzie w świat), co musi się wiązać z wyższą ceną. Inni twierdzą, że raz przygotowany kurs online, to i tak mniejszy wysiłek niż kursy stacjonarne. 

Jak zatem odnieść się do proponowanej ceny? Zwróć uwagę na przykładowe składowe kursu, które mogą mieć wpływ na koszt kursu: 

Ile ma elementów składowych? Czy jest interaktywny (czyli czy uczestnik może być w kontakcie z prowadzącym, grupą)? Czy temat/obszar tematyczny jest unikatowy? Na jak długo otrzymujesz do niego dostęp? Czy trener jest ekspertem?

I jeszcze kilka pomocniczych pytań:

Ile za takie szkolenie zapłaciłbyś w realu? Czy bardzo Ci zależy na osiągnięciu oczekiwanych efektów? Czy zależy Ci na czasie?

Jeśli odpowiesz sobie na te pytania, łatwiej będzie Ci oszacować wartość kursu.

Mam nadzieję, że pomogłam Ci rozwiązać problem jak wybrać dobry kurs online dla nauczycieli. Czy sama mam dobre doświadczenia z kursami online? Raczej tak, bo dobieram je starannie.  O kilku z nich możecie przeczytać w blogowym poście pt. Czego uczy się Nauczona podczas domowej izolacji .

Czy natrafiłam już na kursy marzeń?

Spotkałam wiele kursów, które spełniały szereg moich kryteriów, ale co do marzeń – to zapragnęłam aby stworzyć zestaw kursów modelowych, opartych o podstawy uczenia się dorosłych, nowoczesne narzędzia, pasję trenerów-ekspertów i marketing w sieci. Tak właśnie powstawał projekt platformy Nauczyciel w sieci.

Udało nam się zaprosić 9 znanych nauczycieli-influencerów i zachęcić ich do udziału w wakacyjnym kursie tworzenia kursów online. Efekt już niebawem zobaczycie na platformie Nauczycielwsieci.pl. Możecie spodziewać się następujących szkoleń online: kursu o zmianie dla dyrektorów, jak rozwiązywać problemy matematyczne maluchów, jak wykorzystać Instagram, Genially, sketchnoting w pracy nauczyciela, a także podpowiedzi do pracy dla wychowawców. O premierach kursów informujemy na bieżąco subskrybentów newslettera Nauczyciel w sieci – warto do niego dołączyć.

W sklepie Nauczyciel w sieci pojawiły się pierwsze kursy, a wśród nich mój kurs online „Jak się uczyć i nauczyć tego innych”. Podpowiadam w nim jak zarządzać sobą w czasie, skutecznie notować graficznie i korzystać mądrze z pamięci. Uczestnik kursu przetestuje moje porady na sobie i dowie się jak skutecznie przekazywać je uczniom. Brzmi ciekawie? Zapraszam 🙂