Jeśli dopiero zaczynasz korzystać z Google G suite to warto przeczytać o co w tym wszystkim chodzi. 

Jeszcze 10 lat wstecz, wielkim osiągnięciem w szkole było jeśli protokoły rad pedagogicznych można było tworzyć w edytorze tekstu. Świadectwa drukowane były na drukarkach atramentowych na papierze giloszowym, a szablon tworzył ktoś z zacięciem, kto wiedział jak ustawić wszystkie spacje oraz odstępy. Droga przez mękę. 

Czasy się zmieniają i zmienia się też szkoła. Zmienia się też technologia, którą wykorzystujemy do pracy. Dzisiaj nikogo nie dziwi dziennik elektroniczny, czy komunikacja z uczniami z wykorzystaniem Facebooka lub innych portali społecznościowych.

Pomimo, że istnieją narzędzia sprawdzone w wielkich korporacjach, nadal w szkołach słabo wykorzystuje się to wszystko co sprawdziło się w biznesie. Można powiedzieć że w procesie organizowania komunikacji czy współpracy w szkole zmienia się dużo, ale nadal zbyt mało. 

Chmura obliczeniowa zawojowała świat. Właściwie o „cloud computing” mówiło się od samego początku istnienia komputerów. W latach 90 zaczęły być dostępne pierwsze chmury obliczeniowe. Oczywiście na początku korzystały z tego korporacje, ale wraz ze wzrostem popularności Internetu i dostępnością urządzeń pozwalających na jego przeglądanie i korzystanie, chmury zaczęły być coraz bardziej popularne. 

Na chwilę obecną w praktyce każdy z nas korzysta w jakimś stopniu z usług chmurowych. Zdjęcia przechowujemy na dyskach sieciowych. Wysyłamy sobie notatki i udostępniamy różne dokumenty, zamiast biegać z pendrivami na których zapisujemy to wszystko co jest dla nas ważne, wrzucamy to do „chmury” i cieszymy się dostępem z dowolnego miejsca na świecie, z dowolnego urządzenia jakie jest podłączone do Internetu.  Chmura uwolniła nas od tego co było zmorą czyli różnych systemów operacyjnych, różnych wersji programów.

Co to jest G Suite dla Szkół i Uczelni?

G Suite dla Szkół i Uczelni to zestaw narzędzi, które mogą pomóc Ci zwiększyć szanse na krytyczne myślenie, komunikację, współpracę i kreatywność twoich uczniów. Jednocześnie narzędzia te wspierają cele edukacyjne, które realizujesz na swoich zajęciach dzięki technologii.

G Suite dla Szkół i Uczelni to pakiet bezpłatnych narzędzi i usług Google dostosowanych specjalnie dla różnych rodzajów szkół. Bez względu czy jest to szkoła podstawowa, ponadpodstawowa czy może uniwersytet. Dostępny jest on na całym świecie dla wszystkich kwalifikujących się instytucji edukacyjnych.

 

Wymagania dla G Suite dla Szkół i Uczelni

Aplikować mogą dowolne jednostki edukacyjne, jeśli spełniają określone kryteria. Instytucja ubiegająca się o G Suite dla Szkół i Uczelni musi złożyć wniosek na odpowiedniej stronie.

 • Szkoły i uczelnie wyższe muszą:
  • mieć zweryfikowany status 
  • posiadać wpis do Rejestru Szkół i placówek oświatowych.
 • Inne instytucje muszą posiadać w swojej działalności określenie że pełnią funkcję edukacyjną na rzecz społeczeństwa lokalnego.

Narzędzia G Suite dla Szkół i Uczelni są: bezpłatne, wolne od reklam, niezawodne i bezpieczne. Z narzędzi tych korzystają już miliony uczniów w szkołach na całym świecie. NIe dość że są całkowicie za darmo, to najlepsze jest to, że te narzędzia są odpowiednie dla uczniów i studentów, łatwe w użyciu i otwierają drzwi do wielu nowych sposobów uczenia się.

Charakteryzują się: 

 • Dostępem: 24/7,
 • Jednym loginem do wszystkich usług,
 • Możliwością współpracy z innymi na wielu poziomach,
 • Można z nich korzystać na różnych urządzeniach, bez względu na system operacyjny.

Jakie aplikacje są zawarte w podstawowych usługach

Każdą z aplikacji wchodzących w skład G-Suite można zarządzać,  włączać / wyłączać za pomocą konsoli administracyjnej. 

Podstawowe usługi obejmują:

 • Google Classroom: to darmowa aplikacja zaprojektowana, aby pomóc uczniom i nauczycielom komunikować się, współpracować, organizować i zarządzać zadaniami, ocenami i przekazywać opinię rodzicom. Pozwala na rozszerzenie pracy z uczniami i przeniesienie jej do Internetu. Każdy z nauczycieli może stworzyć „wirtualną klasę”, zaprosić uczniów. Ma możliwość prezentacji treści w ramach prowadzonych przez siebie zajęć. (filmów, linków, dokumentów, arkuszy i prezentacji.) Można tworzyć dokumenty, prowadzić dyskusję z uczniami, dzielić się różnego rodzaju materiałami. Zaletą tej aplikacji jest możliwość tworzenia swoistej linii czasu, na której umieszczamy materiały potrzebne na lekcji oraz tworzenia projektów, testów, wyzwań. Bardzo dużo stron internetowych i aplikacji pozwala na łatwe udostępnianie materiałów tworzonych z ich wykorzystaniem w classroomie.
 • Google Chrome Sync: to funkcja, która pozwala użytkownikom końcowym synchronizować zakładki, historię, hasła i inne ustawienia na wszystkich urządzeniach, na których są zalogowani w Chrome.
 • Gmail: to darmowa internetowa platforma pocztowa, która oferuje ochronę przed spamem i jest całkowicie wolna od reklam na kontach G Suite dla Szkół i Uczelni.
 • Dysk Google: umożliwia bezpieczne przechowywanie plików i uzyskiwanie do nich dostępu z dowolnego urządzenia, a także tworzenie, otwieranie i edytowanie plików. Masz nieograniczoną przestrzeń dyskową w G Suite dla Szkół i Uczelni.
 • Kalendarz Google: to darmowa internetowa platforma kalendarza, która jest całkowicie wolna od reklam na kontach G Suite dla Szkół i Uczelni. Zarówno z poziomu przeglądarki jak i aplikacji mobilnej na telefon narzędzie to pozwala na tworzenie wydarzeń, pracę na kalendarzu wspólnym dla grup projektowych lub całej szkoły. Narzędzie to może być wykorzystywane przez administratora domeny dla tworzenia zadań dla poszczególnych nauczycieli, do generowania przypomnień o ważnych wydarzeniach, spotkaniach i innych terminach.
 • Google Vault: umożliwia przechowywanie, przechowywanie, wyszukiwanie i eksportowanie poczty i wiadomości czatu w organizacji. Możesz także wyszukiwać i eksportować pliki swojej organizacji na Dysku Google. 
 • Dokumenty Google: to bezpłatne internetowe narzędzie do edycji tekstu, które umożliwia tworzenie i edytowanie dokumentów online oraz współpracę w czasie rzeczywistym. Wszystkie dokumenty napisane w tym edytorze tekstów zapisywane są bezpośrednio w chmurze na Dysku Google. Możliwości aplikacji pozwalają na edycję dokumentów wspólnych z innymi użytkownikami domeny, pracę zdalną, udostępnianie dokumentów na różnych poziomach uprawnień. Aplikacja jest dostępna z poziomu przeglądarki, w związku z powyższym na każdym urządzeniu  na którym jest ona zainstalowana możemy z niej korzystać.  Samo udostępnianie dokumentów może odbywać się na różnych poziomach. Po pierwsze dokumenty mogą być dostępne tylko dla osób z domeny do edycji (każdy może edytować dany dokument), do komentowania (każda osoba może komentować dokument, ale oprócz właściciela dokumentu nikt nie może go edytować), do wglądu (tylko właściciel może zmieniać i komentować dokument, a inne osoby są biernymi odbiorcami). Tego typu podejście do wspólnej pracy na dokumentach ma wiele zalet zarówno w pracy pomiędzy nauczycielami (tworzenie różnego rodzaju dokumentów szkolnych) jak i pomiędzy uczniami i nauczycielami (praca projektowa) czy te tylko pomiędzy uczniami w przygotowywaniu materiałów na lekcje, do projektów.
 • Arkusze Google: to bezpłatne internetowe narzędzie służące do tworzenia arkuszy kalkulacyjnych. Doskonale nadaje się do analizy i organizacji danych. Można w nich tworzyć różnego rodzaju zestawienia, tabele, wykresy, statystyki i sprawozdania. Odczytuje format plików Microsoft Excel. Pozwala na współpracę pomiędzy użytkownikami, wspólne edytowanie dokumentów. W arkuszach można także zapisywać wyniki ankiet tworzonych w formularzach google. 
 • Formularze Google: to bezpłatne narzędzie formularzy internetowych, które umożliwia tworzenie formularzy, ankiet i quizów, które zbierają informacje o odpowiedziach w czasie rzeczywistym. Rozbudowana analityka pozwala na bardzo sprawne przeprowadzenie ewaluacji wśród nauczycieli lub dowolne kształtowanie testów dla uczniów. Po ustawieniu parametrów i wpisaniu pytań, w bardzo prosty sposób powstają wykresy, podsumowania, które można wykorzystać do zilustrowania trendów, oceny uczniów, dokonania podsumowania dowolnych działań. Tworząc testy możemy od razu przypisywać wartości punktowe do każdego pytania i test zostanie automatycznie oceniony. Kolejną ich zaletą jest możliwość tworzenia informacji zwrotnej do każdego pytania, zarówno w przypadku złej, jak i dobrej odpowiedzi. Uczeń w tym momencie po każdym pytaniu będzie wiedział co zrobił źle i co musi poprawić. 
 • Prezentacje Google: to bezpłatne internetowe narzędzie do prezentacji, które umożliwia tworzenie i edytowanie prezentacji online.
 • Rysunki Google: to bezpłatne internetowe oprogramowanie do tworzenia diagramów. Pozwala użytkownikom tworzyć schematy blokowe, mapy myśli, mapy koncepcji i inne obrazy.
 • Witryny Google: to bezpłatny i łatwy sposób na tworzenie i udostępnianie witryn i stron internetowych.
 • Google Meet: Google Meet to bezpłatne narzędzie do komunikacji i współpracy do połączeń wideo i udostępniania ekranu. Dzięki niemu możemy tworzyć spotkania online do 250 osób jednocześnie, udostępniać swój ekran oraz nagrywać je. Dzięki temu narzędziu możliwe jest też tworzenie transmisji online
 • Czat w Hangouts: Czat w Google Hangouts to darmowy system czatów online do czatów indywidualnych i grupowych.
 • Jamboard: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym tworzenie, edytowanie, udostępnianie, współpracę, rysowanie, eksportowanie i osadzanie treści w dokumencie.
 • Google Keep: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym tworzenie, edytowanie, udostępnianie i współpracę w zakresie notatek, list i rysunków.
 • Zadania Google: Śledź swoje codzienne zadania, organizuj wiele list i śledź ważne terminy w Zadaniach Google. 
 • Grupy dyskusyjne Google: umożliwia tworzenie forów internetowych i grup opartych na wiadomościach e-mail oraz uczestniczenie w nich, zapewniając bogate doświadczenie w rozmowach ze społecznością.
 • Kontakty Google: to usługa internetowa, która umożliwia użytkownikom końcowym importowanie, przechowywanie i przeglądanie informacji kontaktowych oraz tworzenie osobistych grup kontaktów, których można używać do wysyłania wiadomości e-mail do wielu osób jednocześnie.

 

Gdzie / czym są „Usługi dodatkowe”?

Google ma także inne narzędzia poza G Suite dla Szkół i Uczelni, których można używać w klasie. Dostęp do nich można uzyskać przy użyciu tej samej nazwy użytkownika i hasła.  

Administratorzy G Suite dla Szkół i Uczelni określają, do których usług Google mogą uzyskiwać dostęp ich użytkownicy, i są zobowiązani do udzielenia lub uzyskania zgody na korzystanie z tych usług przez ich użytkowników. Z Usług dodatkowych G Suite dla Szkół i Uczelni, takich jak YouTube, Mapy i Blogger,  mogą korzystać wszyscy bez potrzeby uzyskiwania zgody użytkowników. 

 

Są to produkty konsumenckie i nie są objęte Warunkami korzystania z G Suite dla Szkół i Uczelni. Należą do nich:

Czym różni się od osobistego konta Gmail / Google?

Osobiste konto Google służy celom prywatnym i jest dedykowane użytkownikom indywidualnym. Konta G-suite dedykowane są rozwiązaniom edukacyjnym i biznesowym. (Tutaj znajdziesz pełne porównanie tych usług).  

W edukacji podstawowym zadaniem szkoły jest zapewnienie bezpieczeństwa i kontrola kont użytkowników. W ramach usługi G-suite przetwarzane są dane osobowe pracowników, uczniów, studentów. Odbywać się to musi na podstawie zawieranej umowy pomiędzy jednostką edukacyjną a dostawcą usług. Pamiętaj o zaleceniach dotyczących przestrzegania RODO, oraz o tym że dzięki posiadaniu bezpłatnego konta G suite twoje dane są odpowiednio chronione. 

G Suite Enterprise for Education

G Suite Enterprise for Education zapewnia instytucjom edukacyjnym zestaw narzędzi do zarządzania całą ich organizacją, w tym działami administracyjnymi, które mają potrzeby podobne do firm. Funkcje obejmują zaawansowane kontrole, ulepszone analizy i wyszukiwanie oraz narzędzia komunikacji klasy korporacyjnej. (Ta wersja nie jest darmowa.) Dowiedz się więcej tutaj.

Tak! Narzędzia G Suite mogą być włączone dla określonych grup użytkowników

Nie pozwól, aby informatyka kierowała programem nauczania i instrukcjami! Istnieją aplikacje, które podlegają regule COPPA 13+  i innym ograniczeniom, lub mogą istnieć inne powody, dla których aplikacje nie zostały włączone w twojej organizacji. G Suite pozwala kontrolować dostęp do aplikacji według grup użytkowników. Szkoły mogą chcieć, aby nauczyciele i uczniowie szkół średnich mieli dostęp do Gmaila, ale nie udzielali dostępu do Gmaila uczniom poniżej 12 roku życia. Jest to możliwe poprzez zarządzanie oparte o grupy użytkowników. W swojej szkole możesz stworzyć wiele grup użytkowników i przypisać im odpowiednie uprawnienia i aplikacje. Pamiętaj, aby korzystać z narzędzi Google w celu doskonalenia umiejętności uczniów oraz w celu zwiększenia ich zaangażowania w uczenie się i zdobywanie wiedzy. 

Pomoc G Suite dla Szkół i Uczelni.

Jeśli potrzebujesz pomocy możesz skorzystać z rozbudowanego supportu:

 

Jeśli chcesz zgłębić G Suite ze mną i Dawidem Łasińskim skorzystaj  z kursu, który przygotowaliśmy dla nauczycieli na platformie Nauczycielwsieci.pl. Aby zobaczyć kurs „od środka” wcześniej możesz skorzystać z darmowego demo.

 

 

Na podstawie: Kasey Bell (updated 4/10/20) www.ShakeUpLearning.com

Tłumaczenie oraz rozszerzenie treści: Maciej Danieluk