Black Friday i towarzyszący mu Cyber Monday, to kolejna tradycja konsumencka zza oceanu, która już chyba zagościła u nas na dobre. W USA jest to piątek po Dniu Dziękczynienia i początek wyprzedaży świątecznych. U nas robi się z tego czas, w którym nie wypada czegoś nie kupić… No to zobaczmy, czy jest za czym „gonić”.

Przed zakupem warto sprawdzić

Jak ze wszystkimi promocjami bywa, tak i teraz można trafić ciekawą okazję, ale można też „wtopić”. Do zweryfikowania cen zakupu np. nowego sprzętu i skontrolowania ich zmian w ciągu ostatnich miesięcy polecam wam stronę www.fakefriday.org. O stronie dowiedziałem się dzięki niezawodnemu Tomkowi Mikołajczykowi 😊

W tym wpisie opowiem Ci, co kupiłem w roku 2018, na co poluję w tym roku, no i postaram się dodawać polecania nauczycieli z grupy Nauczyciele w sieci na Facebooku.  Podzielę go na kategorie sprzęt i oprogramowanie, tak żebyś łatwo mógł odszukać to, co może Cię szczególnie interesować. Postaram się też opisać do czego może Ci być ewentualny zakup potrzebny w codziennej pracy z uczniami, a także w promowaniu swoich działań edukacyjnych w sieci. 
No to cofnijmy się w czasie…

Moje "podboje"

W roku 2018, nastawiłem się głównie na zakup oprogramowania. W promocyjnej cenie udało mi się złapać, a może bardziej, komuś udało się złapać mnie na:

1.  Niekwestionowanym hitem okazał się pakiet Camtasia + Snagit. Z tego co pamiętam, licencje na te programy zakupiłem w promocji -50%, czyli porównując do aktualnej ceny pakietu, było to około 600 zł. Czy było warto? Totalnie! Po pierwsze dlatego, że to nie jest licencja czasowa, tylko bezterminowa. Do czego wykorzystuję te programy? Camtasia to najlepszy „kombajn” do tworzenia videotutoriali. Mamy moduł zgrywania wszystkiego co robimy na ekranie komputera, dodawanie widoku z kamery, narracji, audio, animacji, czy prostego montażu video. A Snagit to taki rozbudowany program do robienia zrzutów ekranu i np. dodawania do nich grafik, które pokazują, co mamy robić „krok po kroku”. Nie da się opisać wszystkich możliwości, dlatego polecam kliknąć w powyższy link i tam znajdziecie więcej informacji.

2.  Roczny abonament na pełen pakiet produktów ADOBE do celów edukacyjnych (Photoshop, Premiere, Illustrator itp.) za 70 zł/msc (50% normalnej ceny). Rocznie ta usługa subskrypcji kosztowała mnie 840zł. Jak zwykle ciężko mi teraz stwierdzić, czy to było opłacalne, czy nie. Ważne, że mam poczucie, że kilka razy ten pakiet mi się przydał, chociaż z pewnością nie wykorzystałem więcej niż 10% jego potencjału. Najczęściej korzystałem z programu Adobe Photoshop do przygotowywania grafik. Z programu Lightroom korzystałem do obróbki zdjęć, a z programu Adobe Premiere, do montażu video. Czasami też uruchomiłem Adobe Audition do obróbki audio. Duże wrażenie zrobił na mnie program Character Animator. Za jego pomocą można animować wirtualne postacie, łącznie z wykorzystaniem funkcji LipSync, czyli synchronizacją ruchu ust animowanej postaci z tym co mówiliśmy do mikrofonu. Oczywiście nie dałem rady, chociaż planowałem, przetestować innych interesujących mnie programów takich jak Designer i Illustrator. Niestety przedłużenie, po okresie roczne promocji, zaoferowali mi w kwocie 100 zł/msc. Czekam na lepszą ofertę. Dla nowych kont, nadal można zakupić subskrypcję edukacyjną w kwocie takiej samej, za jaką kupiłem rok temu.

3.  Kolejna subskrypcja, na którą się skusiłem, to roczny abonament w platformie Mentimeter.com, za który w promocji zapłaciłem 301 zł za wersję PRO (normalna cena to około 120 zł/msc). Akurat to narzędzie często wykorzystywałem zarówno na lekcjach do podsumowania zajęć, jak i na warsztatach dla nauczycieli, jako wygodny i efektowny sposób na interakcję. Ten pakiet planuję, jeśli będzie dostępny, zakupić kolejny raz. Warto również żebyś wiedział, że Mentimeter ma też opcję bezpłatną, która wystarczy do większość normalnych zastosowań.

4.  Wave.Video PRO to kolejna opcja, która dzięki promocyjnej cenie, uszczupliła mój portfel. Za 800 zł zyskałem na rok narzędzie, z którego bardzo często korzystam w różnych celach. Służy ono do przygotowywania materiałów video z fajnie animowanymi napisami i w różnych proporcjach boków (kinowy, kwadrat, pionowy). Zyskałem dostęp do sporej biblioteki muzyki, darmowych zdjęć oraz klipów video. Narzędzie jest na tyle proste i przyjemne, że przedłużyłem subskrypcję na kolejny rok w tej samej cenie.

5.  Ostatnim zakupem z tego okresu, był bezterminowy dostęp do platformy zarządzania moimi socialmediami – SocialBee.io. Za 200 zł zyskałem system do zarządzania treścią na moich profilach w social mediach, planowanie postów oraz automatyczne zasysanie treści z polecanych stron internetowych. Narzędzie wydaje się być ciekawe, ale z przykrością muszę przyznać, że nie znalazłem czasu na jego rozgryzienie, a pierwsze próby zautomatyzowania pewnych procesów zakończyły się problemami. Jestem przekonany, że ta platforma ma w sobie ogromny potencjał, ale muszę ją zrozumieć i dobrze opanować, żeby w pełni z niego korzystać. Może rok 2020 będzie dobrym czasem do tego…

A na co warto polować w 2019?

Co polecamy w tym roku?
Ja i inni nauczyciele, z aktualnych promocji, proponujemy zainteresować się poniższymi produktami. Lista będzie uaktualniana do końca trwania tegorocznych wyprzedaży, więc warto wracać na naszą stronę co jakiś czas. A nuż trafi się coś, czego szukałeś. A może to właśnie Ty znalazłeś coś, co warto polecić innym? Napisz o tym w komentarzu pod tym wpisem i daj znać na naszej grupie Nauczyciele w sieci.

Sprzęt:

1.  Laptop Acer Spin 5 – laptop z dotykowym ekranem i rysikiem, który możemy obrócić o 360 stopni i zmienić w tablet. W lipcu 2018 roku kupiłem sobie pierwszego, a teraz przyszedł czas na zakup drugiego. Jest to sprzęt z którym właściwie się nie rozstaje. Idealny rozmiar 13,3 cala, lekki, może pracować na baterii około 8 godzin (nawet po kilku miesiącach intensywnego korzystania). W zestawie z rysikiem dzięki czemu bez problemu mogę coś naszkicować w Wordzie, czy PowerPoincie. Dzięki trybowi pracy jako tablet i rysikowi, świetnie nadaje się do bycia zamiennikiem tablicy interaktywnej, a w połączeniu z programem OneNote mam gotową cyfrową notatkę z każdej lekcji. Aktualnie jest w promocji w sieci sklepów Media Markt i można go kupić z realną obniżką ceny o 200 zł, z 3499 na 3299 zł w systemie rat 12 razy 0%. Ja swojego odebrałem już dziś 😉

2.  ZAKOŃCZONA Wyprzedaż w X-kom to spora szansa ustrzelić sprzęt w bardzo dobry promocjach. Co ważne, tutaj nie ma sztucznego podbijania ceny. To są prawdziwe wyprzedaże. Fakt, że czasami może tylko o 30 zł ale czasami zdarzają się też takie o 100 lub 200 zł. Warto przejrzeć listę szybko bo sporo towarów jest już wyprzedanych. W dobrej cenie są power banki, ładowarki, czy nośniki danych. Pamiętaj, że przy zakupie musisz wpisać kod rabatowy „czarny”. Udanych łowów.

Oprogramowanie:

1.  Sociamonials w promocji na AppSumo – kolejna platforma, dzięki której Twoje media społecznościowe zyskają zupełnie nowe funkcjonalności. Pozwoli Ci ona też planować posty na Twoich profilach w różnych miejscach w sieci. Ma sporo innych funkcjonalności, które musisz odkryć sam. Teraz jest w promocji za 49 $ (czyli około 200 zł). Ja mam i polecam 😊

2.  Roczny dostęp do platformy Genially w planie EDU za 134 zł, czyli 50% ceny . Genially to genialna platforma, w której możesz przygotować bardzo zróżnicowane prezentacje, angażujące Twoich uczniów w lekcję. Będą też świetnym narzędziem do wdrażania elementów lekcji odwróconej. Kupon zniżkowy dla konta EduPro to EDUBLACK, a dla konta Master: MASTERBLACK. O tej promocji dała nam znać Agnieszka Halicka 😊

3. Kolejna propozycja to 68% zniżki na pakiet PRO+ na popularnej platformie do tworzenia niesamowitych animacji video – Powtoon. Aktualnie zakupisz tą profesjonalną subskrypcję w cenie 228 $ za rok (czyli wychodzi 19 $ miesięcznie) zamiast 708 $. Czy warto? Sprawdź sam.

4. No i jest! Z okazji Cyber Monday Techsmith przecenił swoje produkty o 25%. Możesz teraz kupić takie programy jak Camtasia albo Snagit i oszczędzić 1/4 ceny. Ja osobiście gorąco polecam pakiet tych dwóch programów w cenie 222 Euro. Serio warto!

5. Cyber Monday trwa też w X-kom. Ja osobiści skusiłem się na zestaw klawiatury i myszki bezprzewodowej od firmy Microsoft w cenie 99 zł. Jest jeszcze kilka innych ciekawych pozycji np. ładowarki na kilka USB. Pamiętaj, żeby przy zamówieniu w pole z kodem rabatowym wpisać hasło „monday„.

Też coś znalazłeś?

Jesteś tu, bo podobnie jak my, lubisz się dzielić. A może wiesz o czymś, co może przydać się innym nauczycielom w sieci, a na dodatek jest w dobrej cenie? Podziel się swoim znaleziskiem. Pamiętaj, żeby podać nazwę, link, orientacyjną cenę, no i przekonaj nas, że warto w to zainwestować. Za rok wpis zaktualizuję i dodam te wszystkie propozycje. 

Zachęcam do komentowania tego wpisu. 

Z góry dziękuję w imieniu wszystkich Nauczycieli w sieci.