Czas podsumowań

Nie trzeba nikogo przekonywać, że rok 2020 był rokiem wyjątkowym. Ponieważ naszym sercom, bliska jest edukacja, to spróbujmy na tę wyjątkowość spojrzeć właśnie z tej perspektywy.
Do połowy marca szkoły działały standardowo. Nagle padła informacja o zamknięciu szkół i radzeniu sobie „jakoś” w tej sytuacji. Rozpoczął się gwałtowny ruch nauczycieli w mediach społecznościowych – głównie w serwisie Facebook. Wielu szukało informacji o tym, jak pracować ze swoimi uczniami zdalnie. Rozpoczęło się „narodowe samodoskonalenie pedagogów”.
Kiedy 14 października 2019 roku powołaliśmy do życia projekt Nauczyciel w sieci, nie mieliśmy pojęcia, jak ważna będzie to inicjatywa już za nieco ponad pół roku. Jej pierwszym celem było zbieranie informacji o nauczycielach działających w internecie i publikacja „Katalogu nauczycieli w sieci”, który aktualnie opisuje ponad 200 „edumiejsc” w internecie. Oprócz tego publikowaliśmy na blogu treści, które miały wspierać nauczycieli w profesjonalizowaniu ich działań. Zgodnie z tym co głosi nasze motto, chcieliśmy, żeby edukacja była “bardziej”.

Trzeba działać

W marcu szybko podjęliśmy decyzję, że nasza inicjatywa może też być świetnym miejscem na sieciowanie i szkolenie nauczycieli w czasach pandemii. Postanowiliśmy stworzyć kursy online – na początek postawiliśmy na dwa naszym zdaniem najważniejsze wtedy tematy: Google G Suite i Microsoft Office 365. Kursy te pozwoliły w sposób asynchroniczny doskonalić się nauczycielom z całej Polski i rozwiązywały ich największy problem – jak uczyć zdalnie. Od samego początku postawiliśmy na jakość, zarówno jeśli chodzi o merytorykę, ale również o technologię. Dodatkowo zaryzykowaliśmy z niespotykaną w tego typu kursach formułą mistrza i ucznia. Nasza inicjatywa okazała się strzałem w dziesiątkę, a my mieliśmy poczucie dobrze wykonanego zadania. A ponieważ chcemy ciągle się rozwijać i być najlepsi w tym co robimy, podjęliśmy decyzję o kolejnym ważnym kroku.
Od końca sierpnia, przeczuwając że zdalne nauczanie i wyzwania z nim związane wrócą jesienią, zaczęliśmy publikować jeszcze więcej materiałów dla nauczycieli w mediach społecznościowych. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zorganizowaliśmy serię debat z ekspertami, w których można było bezpłatnie wziąć udział za pośrednictwem naszej strony w serwisie Facebook. Przez cały wrzesień dwa razy w tygodniu prowadziliśmy, przy wsparciu współpracujących z nami ekspertów, kolejne bezpłatne szkolenia online. W październiku ogłosiliśmy start kolejnych kursów na platformie kursy.nauczycielwsieci.pl:
– „Genially od podstaw” przygotowany przez Agnieszką Halicką
– „Jak efektywnie uczyć matematyki w klasach 1-3?” przygotowany przez Joannę Hofman
– „Jak się uczyć i nauczyć tego innych” przygotowany przez dr Danutę Kitowską
– „Nauczyciel na Instagramie” przygotowany przez Magdę Łukasik
– „Niezbędnik kreatywnego wychowawcy” przygotowany przez Izabellę Bartol i Katarzynę Włodkowską
– „Sketchnoting w szkole – kurs podstawowy” przygotowany przez Mateusza Łyska
Od tego momentu, łącznie z kursami dotyczącymi Office 365 i G Suite przygotowanymi przez Dawida Łasińskiego i Macieja Danieluka, na naszej platformie oferowaliśmy osiem innowacyjnych pomysłów na doskonalenie zawodowe edukatorów. Od samego początku podjęliśmy decyzję, że udostępnimy do nich dostęp zarówno dla indywidualnego nauczyciela, jak i w formie pakietu dla całej Rady Pedagogicznej. Dodatkowo każdy z naszych kursów, dzięki 3-dniowej bezpłatnej wersji demonstracyjnej, można przetestować. Jednocześnie nadal aktywnie działaliśmy w naszych mediach społecznościowych organizując bezpłatne i otwarte szkolenia online dostępne w serwisach Facebook i YouTube.

Działamy razem

Jesteśmy dumni z tego, co udało nam się z Państwa pomocą zbudować przez te kilka ostatnich miesięcy. Każdy wasz komentarz, mail i rozmowa telefoniczna upewnia nas w tym, że robimy coś, co jest po prostu bardzo dobre i przydatne. A oto garść statystyk, w które nadal nam ciężko uwierzyć, zważywszy na to, jak młodym projektem jest Nauczyciel w sieci.
W ciągu kilku miesięcy w roku 2020:
– ponad 200 szkół wybrało szkolenia oferowane na stronie Nauczyciel w sieci
– ponad 7000 nauczycieli wybrało szkolenia indywidualne oferowane na stronie Nauczyciel w sieci
– naszą stronę www odwiedziło ponad 44 000 użytkowników. Liczba wejść to ponad pół miliona
– naszą stronę na Facebooku polubiło prawie 13 000 osób, a obserwuje ponad 23 000
– nasz kanał na YouTube subskrybuje prawie 3 000 osób
– bezpłatne materiały wideo publikowane na naszej stronie w serwisie Facebook były wyświetlane ponad 584 000 razy, a nasze posty osiągnęły zasięg prawie 1 700 000 osób
– filmy, webinary, poradniki skierowane dla nauczycieli na naszym kanale YouTube były wyświetlane ponad 134 000 razy, a widzowie spędzili z nimi w sumie ponad 22 000 godzin.

Zaufanie

Te liczby są dowodem, że udało nam się coś cudownego – zyskaliśmy wasze zaufanie. To właśnie poczucie tego zaufania, poczucie tworzenia społeczności od nauczycieli dla nauczycieli jest motorem napędowym tego, że ciągle chcemy dla was się rozwijać. Mamy już ambitne plany na rok 2021 i jeszcze nie raz was zaskoczymy. Nade wszystko jednak, życzmy sobie i wam, żeby ten nadchodzący rok był spokojniejszy. Mimo wielu wyzwań, jakie przed nami postawił rok 2020 miło jest mieć poczucie, że swoim działaniami pomogliśmy tysiącom nauczycieli w całej Polsce. Teraz czas na odrobinę odpoczynku, czego i wam życzymy.
 
Bądźcie zdrowi i dbajcie o siebie. Do usłyszenia i zobaczenia, mamy nadzieję nie tylko online, w roku 2021.
 
W imieniu całego zespołu Nauczyciel w sieci
Dawid Łasiński – Pan Belfer